Nápoly, Pompei, Amalfi, Positano, Capri és Ischia szigete mind a csodálatos Campania régióban találhatóak, Olaszország turisták által egyik legkedveltebb úti célja. Nem volt könnyű kivívnia a régiónak ezt a “címet” egy olyan országban, ahol a turisták választhatják Rómát, Velencét, Firenzét és még hosszan lehetne sorolni.
Ez volt a Falernum a római császárok korában, a bor hazája. Csodálatos fehérborok készülnek ma is. Ki ne ismerné a Greco di Tufot, a Fiano di Avelinot, a Falanghinat, sőt a Coda di Volpe is innen származik. Dél-Olaszország legnagyobb nevű vörösbora, a Taurasi is itt készül aglianico szőlőfajtából.
A taurasi (vörösbor aglianico szőlőfajtából) kapott először DOCG besorolást a régióban. 2003-ban a greco di tufo és a fiano di avellino is megkapta a DOCG besorolást. Az Aglianico del Taburno a negyedik DOCG besorolású terület a régióban.
A régió mindig is vezető szerepet játszott az olasz borok történetében. A campania-i szőlőtermesztés története az ősi időkig nyúlik vissza, amikor a görögök megérkeztek az olasz félszigetre. Sok campania-i őshonos szőlőfajta görög eredetű (aglianico, greco, fiano, piedirosso).
A campania-i szőlőtermesztés a római birodalom uralkodása idején élte fénykorát. A mai Campania volt a “Falernum” a római császárok korában, a bor hazája.
A római birodalom korában legnagyobb becsben tartott borok, mind a caleno, a faustiano és a falerno mind itt készültek.
A filoxéra (egy Amerikából származó kártevő, mely a szőlő gyökerén gubacsszerű képződményeket hoz létre, ezzel a növény pusztulását okozva) sokkal később érkezett Campania-ba, mint Olaszország más részein, ennek ellenére ezen a vidéken is hatalmas pusztítást végzett.
Campania-ban 1980 után indult el a minőségre való törekvés a bor ágazatban.
Székhelye: Nápoly
Területe: 13.595 km²
Lakosainak száma: 5.800.000
Szőlőültetvény területe: 24.000 ha
Vörösbor: 54%
Fehérbor: 46%
Eredetvédelem: A régióban 4 DOCG, 15 DOC és 10 IGT terület található.