Közép-Olaszország egyik leghangulatosabb régiója. A világhírű szomszéd Toszkána „árnyékán” kevés figyelem vetül erre a csodálatos vidékre, érdemtelenül. Azon kevés olasz régiók egyike, ami nem rendelkezik saját tengerparti szakasszal. Viszont a történelmi múltja, kulturális öröksége, turisztikai látványosságai maximálisan kárpótolnak a „tengerpart hiányáért”.
Perugia, a régió székhelye és legnagyobb városa, híres egyetemi központ és kulturális örökségi helyszín. Umbriát Olaszország zöld szíveként is emlegetik, hiszen csodálatos termőterületekkel rendelkezik. Umbria az „umbrok országa”. Ez a népcsoport jóval nagyobb területet népesít be, mint a mai Umbria.
Umbria-t éghajlati szempontból nedves tél és forró, száraz nyár jellemzi. A nappali és az éjszakai hőmérséklet ingadozás elősegíti a savtartalom megőrzését, és a borok szerkezetének javítását. Umbriában a szőlőültetvényeken a talaj agyagos, meszes, és ásványi anyagokban gazdag.
A gasztronómia és a borkészítés szempontjából is Olaszország kiemelkedő régiója. A grechetto a legismertebb fehér szőlő, kékszőlőből pedig a sangiovese és a sagrantino készül. Készül a régióban egy egészen különleges desszertbor is, a Montefalco Sagrantino Passito DOCG. Világhírű az umbria-i csokoládé, a norcia-i fekete szarvasgomba, és a helyi extra szűz olívaolaj. Norcia a sertéshús és a hentesek ősi földje. Umbria-ban található a Trasimeno-tó is.
Umbria az etruszk és a római idők óta fontos szerepet játszik Olaszország bortermelésében. A régió éghajlata és termékeny talaja a szőlőtermesztésben ideális környezetet biztosít. Számtalan régészeti lelet bizonyítja, hogy az etruszkok már ezen a vidéken is szőlőt termeltek, és bort készítettek. Az etruszkok a borra nem csak italként tekintettek, hanem a vallási rítusok és az ünnepek központi eleme is volt. A római időkben kiterjesztették a szőlővel művelt területeket, javították a borok minőségét és eltarthatóságát. A középkorban a szerzetesrendek és a kolostorok tartották életben a borkészítési hagyományt. 1968-ban a Torgiano kapott elsőként ilyen magas minőségű DOC besorolást, 1990-ben a Torgiano Rosso Riserva elsőként DOCG besorolást, majd 1992-ben a Montefalco Sagrantino is DOCG-t.
Székhelye: Perugia
Területe: 8.456 km²
Lakosainak száma: 900.000
Szőlőültetvény területe: 13.000 ha
Vörösbor: 52%
Fehérbor: 48%
Eredetvédelem: A régióban 2 DOCG, 13 DOC és 6 IGT terület található.