Olaszország észak-keleti régiója. A régió legismertebb fajtája a pinot grigio. Ezt a fajtát mi Magyarországon szürkebarátként, Franciaországban pinot gris-ként ismerik. A pinot grigio szinte egész Olaszországban elterjedt szőlőfajta. Friuli-Venezia Giulia régió főleg, a fehérborairól híres, az itt készült borok 77%-a fehér. Az itteni hordalékos, kavicsos altalaj egészen kiváló magas minőségű fehérborok termesztésére.
Legelterjedtebb fehér szőlők: friulano, ribola gialla, verduzzo, picolit, malvasia istriana. A legelterjedtebb kékszőlő: refosco, schioppettino, tazzelenghe. A nemzetközi fajták közül a következők találhatók meg a régióban: chardonnay, sauvignon, cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot.
A régió szőlőtermesztésének története:
Ezen a vidéken már a római korban is műveltek szőlőt, készítettek bort. Később a velence-i és a Habsburg uralom alatt is egyre fejlődött a szőlőművelés és a borkészítés. A Habsburg uralom idején nyertek teret ezen a vidéken a nemzetközi fajták. Friuli-Venezia Giulia régiónak viszont mindig is az őshonos fajtái hozták meg a dicsőséget.
Székhelye: Trieszt
Területe: 7845 km²
Lakosainak száma: 1.200.000 fő
Szőlőültetvény területe: 23.000 ha
Vörösbor: 23%
Fehérbor: 77%
Eredetvédelem: a régióban 4 DOCG, 12 DOC, 3 IGT besorolású terület található
Suhayda László